Burnos chirurgija

doctor picking up instruments from table

Burnos chirurgija

Burnos chirurgija yra medicinos šaka, kurios pagrindinė specializacija yra komplikuotų burnos ertmės ir žandikaulio srities ligų gydymas. Dažniausia burnos chirurgijos procedūra, su kuria tenka susidurti odontologijos pacientams – tai dantų šalinimas. Tačiau burnos chirurgija taip pat apima ir didžiulį spektrą kitų įvairių operacijų, tokių kaip navikų šalinimas, periodonto uždegimų gydymas, dantų kaulo persodinimas, žandikaulio plastika ir daugelis kitų.

Burnos chirurginės procedūros

Odontologai-chirurgai specializuojasi dantų, sinusų, žandikaulių, smilkininių žandikaulių sąnarių, minkštųjų audinių ir burnos gleivinės patologinių būklių diagnostikoje ir gydyme. Pagrindinis kvalifikuoto burnos chirurgo tikslas – „atsikratyti“ odontologinės ligos, išsaugant kuo daugiau natūralių paciento dantų ir burnos ertmės audinių.

Dantų šalinimas

Danties šalinimas yra dažniausia burnos chirurgijoje atliekama procedūra. Dantis yra šalinamas tik tais atvejais, kai nėra galimybės jo išgydyti ir išsaugoti. Negrįžtamai sugedusio danties šalinimas yra būtinas siekiant išvengti rimtų infekcijos komplikacijų, tokių kaip pūlinių ir cistų atsiradimas, gretimų dantų pažeidimas. Siekiant užtikrinti taisyklingą sąkandžio formavimąsi, arba prieš atliekant ortodontinį gydymą, taip pat dažnai yra šalinami retinuoti (neišdygę) krūminiai ir protiniai dantys.

Šiuolaikinėje burnos chirurgijoje yra taikomi įvairūs dantų šalinimo metodai, kurių pasirinkimas priklauso nuo danties augimo vietos, operacijos sudėtingumo, komplikacijų bei kitų faktorių. Tarp jų pasižymi ir atraumatinis danties šalinimas, kuris atliekamas siekiant išsaugoti kuo daugiau aplink šalinamą dantį esančių audinių, užtikrinant sėkmingą implanto protezavimą ateityje.

Šiandienos dantų šalinimas yra atliekamas su anestezija, todėl ši procedūra yra visiškai neskausminga. Naujoviškos priemonės, naudojamos burnos chirurgijoje, užtikrina tikslų ir saugų dantų šalinimo procedūros atlikimą bei greitą pooperacinio gijimo procesą.

Pūlinio šalinimas (incizija)

Dantų pūlinys yra ūminis infekcinis uždegimas, lokalizuojamas dantų šaknų srityje arba periodonto kišenėse (dantenose). Dažniausia jo atsiradimo priežastis – gilus karieso pažeidimas, dėl kurio bakterijos prasiskverbia į vidinę danties dalį (pulpą). Negydomas danties pūlinys gali turėti didelę grėsmę gretimiems dantims, minkštiesiems audiniams ir net visam organizmui. Todėl, atsiradus danties pūlinio simptomams, labai svarbu kuo greičiau kreiptis į odontologą.

Komplikuoto danties pūlinio šalinimui reikalinga incizija – burnos chirurgo atliekama procedūra, kurios metu yra atveriama ir dezinfekuojama pūlinio ertmė, atliekamas drenavimas. Į pūlinio ertmę įstatomas drenas – plonas vamzdelis iš latekso, skirtas ištraukti uždegimo vietoje besikaupiančius pūlius. Kai uždegimas sumažėja, drenas yra pašalinamas ir susiuvama pjūvio vieta. Jeigu pūlinys atsirado dėl danties pulpos pažeidimo, taip pat atliekamas dantų šaknies kanalų endodontinis gydymas, dantis plombuojamas ir atkuriamas jo paviršius.

Cistos šalinimas

Cistos atsiranda žandikaulio kauluose arba minkštuosiuose audiniuose dėl netinkamos burnos higienos, nekokybiškai atlikto endodontinio gydymo, dantų šaknų traumų, karieso, kitų dantų ir periodonto pažeidimų. Augdamos burnos ertmės cistos pažeidžia aplinkinius audinius, gali sukelti žandikaulio patinimą, skausmą ir kitus nemalonus pojūčius.

Burnos ertmės cistos yra šalinamos chirurginiu būdu. Jeigu cista auga prie danties šaknies viršūnės, o endodontiškų gydymo metodų jai pašalinti nepakanka, gali būti atliekama danties šaknies viršūnės rezekcija – burnos chirurginė operacija, kurios metu cista yra pašalinama kartu su danties šaknies viršūnės dalimi.

Danties šaknies amputacija (hemisekcija)

Hemisekcija yra vienos iš krūminio danties šaknų (arba jos dalies) šalinimas. Ši burnos chirurginė operacija atliekama tais atvejais, kai šaknis yra stipriai pažeista infekcijos, ir problemai išspręsti terapinio gydymo nepakanka.

Išskiriami du danties šaknies amputacijos metodai:

  • Išorinis – burnos chirurgas atveria virš pažeistos šaknies esančią gleivinės atvartą ir chirurginiu būdu pašalina šaknį. Chirurgas užpildo šaknies buvusią vietą specialia osteoplastine medžiaga, paskatindamas kaulo regeneraciją. Po to gydytojas grąžina atvartą į pradinę vietą ir susiuva pjūvio vietą.
  • Tiesioginis – chirurgas nugręžia danties vainiką iki tos vietos, kur yra pasiekiamos danties šaknys. Tada pašalinama pažeista šaknis, o dantis suplombuojamas ir atstatoma pradinė jo forma.

Alveolito gydymas

Po danties šalinimo žaizdos vietoje turi susidaryti kraujo krešulys, neleidžiantis bakterijoms patekti į alveoles (pašalinto danties šaknų duobutes). Kartais dėl įvairių priežasčių krešulys gali nesusidaryti arba iškristi, o į žaizdą patekusi infekcija – tapti alveolito atsiradimo priežastimi.

Alveolitas yra skausmingas alveolių uždegimas, pasireiškiantis po danties ištraukimo. Įprastai, alveolitas yra lydimas bendro silpnumo, karščiavimo, galvos skausmo, padidėjusių submandibulinių limfmazgių ir blogo burnos kvapo.

Alveolito gydymą atlieka burnos chirurgas. Dažniausiai šiai procedūrai užtenka paprastos alveolių išvalymo ir dezinfekcijos, krešulio suformavimo dirbtiniu būdu. Sunkesniais atvejais, ant žaizdos yra uždedami specialūs odontologiniai tvarsčiai. Tuomet gydymas reikalauja kelių vizitų pas burnos chirurgą.

Neišdygusių dantų chirurginis atidengimas

Retinuoto danties chirurginis atidengimas – chirurginė operacija, atliekama ortodontiniais tikslais, siekiant atstatyti neišdygusio danties padėtį. Chirurginio atidengimo metu neišdygusio danties vainiko projekcijoje padaromas jį dengiančios gleivinės pjūvis, apnuoginamas danties vainikas. Žaizda yra dezinfekuojama, specialiosiomis priemonėmis užtikrinamas greitas jos gijimas. Po 2–3 dienų ant pasirodžiusio danties vainiko sumontuojamas breketas, kuris pritvirtinamas prie ortodontinio lanko, tuomet pradedamas danties traukimo procesas. Kartais breketas gali būti uždedamas ant atidengto danties iš karto operacijos atlikimo metu. Dažniausiai chirurginio atidengimo reikalauja iltiniai dantys.

Klinikinis danties vainiko prailginimas

Danties vainiko prailginimas – tai chirurginė procedūra, atliekama prieš protezavimą arba estetiškais tikslais.

  • Dėl estetinių priežasčių ši operacija gali būti atliekama tuomet, kai dėl didelio dantenų tūrio dantys atrodo maži ir jaučiamas kosmetinis diskomfortas. Šiuo atveju burnos chirurgas atidengia tam tikrą kiekį dantį supančių minkštųjų audinių ir suformuoja naują dantenų kontūrą.
  • Danties vainiko prailginimas taip pat gali būti reikalingas prieš danties protezavimą, jei yra pažeisti jo palaikančiojo kaulo audiniai arba išvešėjusios dantenos. Atlikdamas šią operaciją, burnos chirurgas užtikrina kokybišką protezo uždėjimą ir ilgaamžišką jo tarnavimą.

Prieangio plastika

Burnos prieangis – tai priekinė burnos dalis, apimanti lūpas ir dantenas, juos jungiančius raumenis. Burnos prieangio patologijos gali pasireikšti kosmetiniais ir kalbos defektais. Chirurginės prieangio procedūros yra atliekamos tiek sprendžiant klinikines, tiek ir estetines problemas.

Dažniausiai prieangio plastika yra reikalinga prieš statant implantą arba protezuojant dantis kitų tipų protezais. Šiuo atveju operacija yra atliekama siekiant suformuoti fiksuotas dantenas prie būsimo protezo, užtikrinti tvirtą jo laikymąsi.

Dantenų recesijos uždengimas

Dantenų recesija yra dantenų audinio lygio sumažėjimas. Dėl dantenų recesijos gali apsinuoginti dantų šaknys, prie jų kauptis dantų akmenys, kurie gali pažeisti šaknis. Recesija yra pastebimas kosmetinis defektas, sukeliantis rimtų dantų problemų, pavojų juos prarasti. Dantenų recesijos ligos galima išvengti laikantis tinkamos asmens burnos higienos ir reguliariai lankantis pas odontologą.

Yra įvairių šiuolaikinių dantenų recesijos gydymo metodų, tačiau tinkamiausią individualiu atveju nustato gydytojas odontologas, remdamasis audinių būklės ir diagnoze. Sunkiais, pažengusios recesijos atvejais, atliekamas chirurginis gydymas – dantenų recesijos uždengimo plastinė operacija, skirta pašalinti nuosėdas ir padidinti minkštųjų audinių tūrįgretimomis bei sveikomis paciento gleivinės dalimis. Dantenų recesijos uždengimo procedūra yra atliekama taikant vietinę nejautrą, todėl yra visiškai neskausminga.

Lopo operacija

Sergant periodontitu, susidaro „periodonto kišenės“, kuriose vystosi patogeninės bakterijos, ardančios kaulinį audinį dantų šaknų srityje. Nelaiku atlikta šių procesų diagnozė ir pavėluotas kreipimasis į odontologijos kliniką gali sukelti generalizuotą periodontitą (bendrą viso periodonto uždegimą), dėl kurio neretai atsiranda rimtų odontologinių komplikacijų. Efektyviausia periodontito gydymo metodą nustato gydytojas periodontologas, atlikdamas profesionalią klinikinę apžiūrą. Dažniausiai periodontito gydymas prasideda nuo konservatyvių metodų – profesionalios burnos higienos, giluminio dantenų kišenių išvalymo ir palaikomosios priežiūros.

Kai konservatyvūs gydymo metodai yra bejėgiai, kliniškai nurodoma dantenų lopo operacija. Lopo operacija – tai efektyviausias chirurginis periodontito gydymo metodas. Jos metu burnos chirurgas atidengia tam tikrą dantenų sluoksnį ir tiesiogiai išvalo uždegimines periodonto kišenes, nuima pažeistus audinius bei atlieka atverstos srities dezinfekavimą. Taip pat šios operacijos metu specialiosiomis priemonėmis gali būti atkuriamas prarastas dantų atraminis kaulas.

Liežuvio ir lūpų pasaitėlių plastika

Liežuvio ir lūpų pasaitėlio defektai dažniausiai yra diagnozuojami vaikams:

  • Liežuvio pasaitėlis – tai nedidelis plonas raištis, jungiantis liežuvį su apatiniu žandikauliu. Kartais, dėl netinkamo jo sujungimo vaikystėje, gali atsirasti maisto kramtymo ir garsų ištarimo problemų.
  • Viršutinės lūpos pasaitėlis jungia viršutinę lūpą su priekiniu tarpdančiu. Jis pasireiškia pradėjus dygti pieniniams priekiniams dantims, o netinkama jo anatomija gali lemti didelį priekinių dantų tarpą.

Liežuvio ir lūpų pasaitėlių anomalijos yra gydomos chirurginiu būdu. Pasaitėlio plastika yra greita ir neskausminga operacija, padedanti atsikratyti potencialiai didelio diskomforto. Ji gali būti atliekama su įvairių tipų anestezija, o pooperacinis gijimas įprastai užtrunka vos kelias dienas.

Kada reikalingas chirurginis gydymas?

Odontologinės ligos skiriasi pagal savo vystymosi stadijas, kiekvienai iš jų yra taikomas tam tikras gydymo metodas. Visas burnos ertmės problemas pirmiausia siekiama išspręsti konservatyviu būdu – atliekant minimaliai invazyvų gydymą ir išsaugant kuo daugiau dantų (ir juos supančių audinių).

Tačiau, kai kuriais traumų, neoplazmų, sudėtingų įgimtų patologijų ir uždegiminių procesų atvejais, kai liga yra komplikuota arba numatomas mažas neinvazyvios terapijos efektyvumas, konservatyvus terapinis gydymas užleidžia vietą burnos chirurgijai – kraštutiniam, bet tam tikrais atvejais, būtinam gydymo metodui.

Svarbu pažymėti – išsaugoti burnos sveikatą yra daug lengviau, nei ją atkurti ilgai ir sunkiai kovojant su odontologinėmis ligomis. Todėl tinkama burnos higiena, jos priežiūra ir reguliarūs vizitai pas dantų odontologą – visada buvo ir išliks geriausiu būdu išvengti chirurginės intervencijos.

Anestezija chirurginių operacijų metu

anesthesia machine tubes

Šiuolaikinės dantų chirurgijos tikslas yra pasiekti aukštą klinikinį efektyvumą, sveikatos saugumą ir maksimalų paciento komfortą. Anestezija atlieka svarbų vaidmenį chirurginėse operacijose. Atsižvelgiant į paciento amžių, jo psichoemocinę būseną, nustatytos procedūros sudėtingumą ir medicininio poveikio mastą, galima pasirinkti tinkamiausią skausmo malšinimo būdą:

  • Vietinė nejautra – dažniausiai odontologijoje naudojama anestezijos rūšis, kurios metu yra nuskausminama tik tam tikrą burnos sritis.
  • Sedacija – paciento įvedimas į atsipalaidavusią būseną, panašią į paviršutinį miegą. Sedacijos metu yra slopinama sąmonė, tačiau išlaikomas gebėjimas suprasti gydytoją ir reaguoti į jo žodžius.
  • Bendroji nejautra – vaistais kontroliuojamas gilus miegas, kurio metu, dėl paciento saugumo, operacijoje dalyvauja ir anesteziologas-reanimatologas. Šis anestezijos būdas yra naudojamas sunkiausioms chirurginio pobūdžio operacijoms atlikti.

Pooperacinis periodas

Po chirurginės procedūros pacientas visada gauna medicinines rekomendacijas dėl pooperacinės reabilitacijos. Norint užtikrinti sklandų gijimo procesą ir išvengti komplikacijų, labai svarbu atsakingai jų laikytis. Bendros pooperacinės rekomendacijos yra šios:

  • Sumažinti fizinį aktyvumą, apriboti stresą ir pervargimą, daugiau ilsėtis ir miegoti.
  • Laikytis rekomenduojamų mitybos apribojimų (nevalgyti maisto ir gėrimų, kurie yra pernelyg karšti, šalti, rūgštūs, aštrūs, saldūs ir klampūs).
  • Laikinai atsisakyti rūkymo ir alkoholio vartojimo.
  • Griežtai laikytis dantų ir burnos ertmės priežiūros rekomendacijų.

Paprastai šių rekomendacijų laikymasis nėra sunkus, tačiau reikalauja tam tikros savidisciplinos. Pooperacinės regeneracijos trukmė tiesiogiai priklauso nuo paciento sąmoningumo ir organizuotumo.

Burnos chirurgija mūsų klinikose

Kiekvienam aukštų darbo rezultatų siekiančiam odontologui svarbiausia yra išsaugoti ir sustiprinti paciento dantis. Būtent šio tikslo siekiantys specialistai dirba mūsų klinikose ir kasdien padeda išlaikyti ir atkurti mūsų pacientų burnos sveikatą.

Mūsų klinikos patyrę odontologai-chirurgai turi įgūdžių pritaikyti moderniausius dantų ir burnos ertmės ligų, traumų ir patologijų diagnostikos, prevencijos, terapijos ir chirurginio gydymo metodus.

Patikėdami savo gydymą mūsų burnos chirurgijos profesionalams, gausite dėmesingą aptarnavimą ir efektyviausią gydymo planą. Chirurginės procedūros bus atliktos veiksmingai, saugiai ir neskausmingai, o kiekvienas gydymo etapas pasižymės dėmesinga profesionalia konsultacija.

Kainoraštis

Suaugusiųjų
Nuolatinio danties šalinimas100-120 €
Nuolatinio danties šalinimas (su bendrine nejautra)120-180 €
Sudėtingas nuolatinio danties šalinimas120-140 €
Sudėtingas nuolatinio danties šalinimas (su bendrine nejautra)180-240 €
Protinio danties šalinimas120-140 €
Sudėtingas operacinis protinio danties šalinimas180-240 €
Virškomplektinio danties šalinimas180-240 €
Incizija, dreno įvedimas80 €
Odontogeninis cistos šalinimas220 €
Danties šaknies viršūnės rezekcija320+ €
Hemisekcija, amputacija100 €
Alveolito gydymas80 €
Neišdygusios ilties atidengimas ortodontiniu tikslu (be sagutės)180 €
Klinikinis vieno danties vainiko prailginimas220 €
Prieangio plastika viename ketvirtyje (kaina be medžiagų)240 €
Recesijos uždengimas (1 d.)250 €
Lopo pasaitėlio plastika150 €
Vaikų
Pieninio danties šalinimas65 €
Pieninio danties šalinimas (su sedacija)85–95 €
Pieninio danties šalinimas su bendrine nejautra85-95 €
Pasaitėlio plastika120–240 €