Periodontologinis gydymas

woman having her teeth inspected

Periodontologinis gydymas

Periodontologija – tai odontologijos sritis, kuri tyria ir gydo periodontą, jo ligas ir patologijas. Periodontu vadinamas visas kompleksas dantį supančių audinių: dantenų, dantų šaknų cemento, alveolių ir jas su dantų šaknimis jungiančių skaidulų pluoštų. Periodontas atsako už dantų pritvirtinimą ir fiksaciją danties kaulo lizde (alveolėje). Be to, į jį įeina daugybė organizmui svarbių kraujagyslių ir nervų, jis aprūpina dantis kraujotaka, leidžia tolygiai paskirstyti kramtomąją apkrovą per visą dantį ir apsaugo dantis nuo infekcijų.

Dantenų ligos ir jų priežastys

x-ray on table

Periodonto ligos dažnai sukelia uždegiminį procesą, kuris gali stipriai pažeisti dantis supantį ir palaikantį kaulinį audinį ir tapti dantų netekimo priežastimi. Pagrindinės periodonto ligų atsiradimo priežastys:

  • Agresyvus patogeninių mikroorganizmų poveikis burnos ertmėje.
  • Blogas asmens burnos higienos laikymasis.
  • Nereguliarus profesionalios burnos higienos atlikimas.
  • Sunkios dantų traumos ir dantų ėduonies pažeidimai.
  • Dantų susigrūdimas bei kitos netaisyklingo sąkandžio anomalijos.

Taip pat dantenų ligų atsiradimo riziką padidina cukrinis diabetas, imunodeficitas ir kraujo ligos.

Labai dažnai periodonto ligų pradžia ir jų pirmosios stadijos būna visiškai besimptomiškos. Todėl reguliarių profilaktinių dantų apžiūrų neatliekantis pacientas rizikuoja nežinoti apie savo ligą arba padidintą jos išsivystymo galimybę.

Dažniausios periodonto ligos – gingivitas ir periodontitas.

Gingivitas

Gingivitas – pradinė dantenų uždegimo forma, kurią dažniausiai sukelia virš ir po dantenų linija besikaupiančios apnašos. Tarp gingivito formų pasitaiko ūmi (pastebimi simptomai) ir lėtinė (besimptomiška, minimalus skausmas arba jo visai nėra). Gingivitas klasifikuojamas ne tik pagal formą, bet ir eigos pobūdį:

  • Katarinis gingivitas – pasireiškia dantenų srities paraudimu, niežėjimu, kraujavimu valant dantis ir nedideliu skausmu. Tai yra labiausiai paplitęs ir lengviausiai gydomas dantenų uždegimo tipas, dažnai būnantis pradiniu kitų periodonto ligų formų vystymosi etapu.
  • Opinis-nekrozinis gingivitas – atvirų opų susidarymas, stiprus blogas burnos kvapas, pilkšvų apnašų atsiradimas ir dantenų audinių mirimas. Sunkiai gydomas. Negavus pagalbos laiku, gali atsirasti pūlingų židinių, prasidėti nekrozė.
  • Hipertrofinis gingivitas – per didelis audinių, dengiančių dantų šaknis, augimas. Dantenų sričių keratinizacija (suragėjimas).
  • Atrofinis gingivitas – dantenų nykimas, dantų kaklelių apnuoginimas, sukeliantis didelę riziką prarasti sveikus dantis.

Jei gingivitas nediagnozuojamas laiku ir tinkamai negydomas, jis gali pereiti į sunkesnę uždegimo formą – periodontitą.

Periodontitas

Periodontitas – tai lėtinis dantį supančių audinių uždegimas, naikinantis danties atraminį kaulą. Sergant periodontitu pasireiškia dantenų paraudimas ir kraujavimas, nemalonus burnos kvapas ir dantenų skausmas, taip pat susidaro gilios periodonto kišenės.

Nesant tinkamo gydymo, besivystantis periodontitas pažeidžia periodonto raiščius, dantenas, cementą ir alveolinį kaulą. Dantenos palaipsniui praranda prisirišimo prie dantų stiprumą, sumažėja kaulų masė ir gilėja periodonto kišenės, o dantis nesilaiko tvirtai ir pradeda judėti. Vėlesnėse ligos stadijose negrįžtamai sunaikinami dantį laikantys audiniai, ir dantis prarandamas.

Periodontito simptomai tiesiogiai priklauso nuo ligos pobūdžio ir formos:

  • Židininis – uždegimas pasitaiko tik atskiroje dantenų srityje, o likę periodonto audiniai praktiškai nepaveikiami ligos. Paprastai toks periodontitas išsivysto, jei dantenų audinys reguliariai pažeidžiamas vienoje vietoje, gydymui pakankama pašalinti traumavimą sukeliantį veiksnį.
  • Generalizuotas – vieno ar abiejų žandikaulių visų dantenų uždegimas. Dažniausiai pasitaikanti ligos forma.
  • Ūmus – stiprus dantenų skausmas, patinimas ir kraujavimas. Kartais ant dantenų pasireiškia pūliniai.
  • Lėtinis – ilgalaikis dantenų uždegimas, pasireiškiantis aštriu paūmėjimu, patinimu ir skausmu, kurį, laikui bėgant, lydi didėjantis dantų paslankumas.
  • Pūlingos formos – skausmingas dantenų uždegimas, lydimas pūlinių atsiradimu. Nesant tinkamos terapijos, gali susidaryti dantenų arba žandikaulio abscesas.

Agresyvios periodontito formos yra netipinės ligos formos, reikalaujančios specialaus požiūrio į gydymą. Joms būdingas greitas vystymasis, nes jas sukelia pavojingesni patogeniniai mikroorganizmai:

  • Greitai progresuojantis periodontitas – pasireiškia 15–35 metų amžiaus žmonėms. Lydimas beveik visų dantų kaulinio audinio nykimu.
  • Nekrozuojantis opinis periodontitas – dažniausiai išsivysto nekrozuojančio opinio gingivito fone. Liga turi ciklinį aktyvumą, stipriai naikina periodonto audinį, sukelia tarpdančių įdubimų susidarymą.

Mūsų klinikose dirbantys aukštos kvalifikacijos periodontologai gydo visų formų pasireiškiančias periodonto ligas. Kiekvienas periodonto uždegimas reikalauja individualaus gydymo plano sudarymo ir skirtingų procedūrų atlikimo.

Periodonto gydymo procedūros

dental instruments on shelf

Šiuolaikiniai periodonto ligų gydymo metodai suteikia labai gerų rezultatų, jeigu gydymas pradedamas laiku ir problema sprendžiama visapusiškai. Paprastai periodontologinį gydymo planą sudaro bendras gydymas (gretutinių sunkinančių ligų gydymas) ir vietinis gydymas (žalojančius periodontą veiksnių šalinimas):

  • Profesionali burnos ertmės higiena.
  • Vaistinių preparatų terapija (antibiotikai, skalavimo skysčiai, gydomosios pastos).
  • Fizioterapija.
  • Asmens burnos higienos mokymas ir kontrolė.
  • Dietos rekomendacijos.
  • Maisto papildų paskyrimas (C, P ir PP grupių vitaminų).

Esant būtinybei, taip pat gali būti atliekama:

  • Periodonto chirurgija.
  • Racionalus protezavimas.
  • Ortodontinis gydymas.
  • Laikinas judančiųjų dantų fiksavimas įtvaru (retenciniu stiklo pluošto siūlu).

Priklausomai nuo periodonto pažeidimo stadijos ir individualių paciento ligos savybių, gydytojas periodontologas parenka konservatyvų (terapinį) arba chirurginį gydymą.

Konservatyvus periodonto gydymas

Konservatyvus periodonto gydymas apima visas profilaktines dantų higienos procedūras. Jo metu taip pat gali būti atliekamas uždaras dantenų kiuretažas – periodontologinė procedūra, apimanti gilųjį dantų kišenių išvalymą nuo minkštų ir kietų apnašų. Priklausomai nuo klinikinės situacijos, procedūra gali būti atliekama minimaliai invazyviu būdu arba padarant pjūvį dantenų gleivinėje. Manipuliacija atliekama naudojant specialius periodontologinius instrumentus, ultragarsinius aparatus ir lazerį. Kartais valymo procesas gali būti suderinamas su sunaikintų dantenų audinių atstatymu ir plastinėmis dantenų operacijomis.

Uždaras kiuretažas atliekamas taikant vietinę nejautrą, nepažeidžiant dantenų atvarto. Ši terapinė procedūra atliekama nesudėtingoms gingivito ir periodontito formoms gydyti, kai yra galimybė tai padaryti minimaliai invazyviu metodu.

Uždaras kiuretažas būna:

  • Mechaninis – gydytojas naudoja metalinį kabliuką, kuriuo išvalo po dantenų atvartomis susikaupusias kietąsias nuosėdas.
  • Ultragarsinis – valymas atliekamas naudojant ultragarsinį skalerį, kuris efektyviai suskaido dantų akmenis ir sunaikina bakterines plėveles po dantenomis. Tuo pačiu metu iš ultragarsinio skalerio galvutės išskiriamas antiseptinis tirpalas, kuris panaikina dantenų kišenėse esančią patogeninę mikroflorą.
  • Lazerinis – naudojamas stipriai bakterijų pažeistoms sritims pašalinti. Lazerinis šalinimas užtikrina momentinį audinių krešėjimą, tad nesukelia kraujavimo ir pasižymi greitu pooperaciniu gijimu. Skausmui malšinti naudojama vietinė nejautra.

Chirurginis periodonto gydymas

doctor picking up instruments from table

Dantenų recesijos uždengimas

Dantenų recesija yra dantenų audinių atsitraukimas, dėl kurio atsidengia dantų šaknys. Recesija yra pastebimas kosmetinis defektas, galintis sukelti rimtų dantų problemų ir net tapti dantų praradimo priežastimi. Dantenų recesijos galima išvengti laikantis tinkamos burnos higienos ir reguliariai, profilaktiškai lankantis pas odontologą.

Yra įvairių šiuolaikinių dantenų recesijos gydymo metodų, tinkamiausią iš jų nustato gydytojas periodontologas, remdamasis paciento dantenų būkle. Sunkiais recesijos atvejais yra taikomas chirurginis gydymas – recesijos uždengimas. Chirurginis recesijos uždengimas yra plastinė operacija, skirta pašalinti kietąsias nuosėdas ir uždengti recesijos pažeistas sritis, atliekant paciento gretimų sveikų dantenų audinių perkėlimą. Operacija yra saugi ir atliekama taikant vietinę nejautrą.

Lopo operacija

Periodontitu sergančiam pacientui susidaro „periodonto kišenės“. Periodonto kišenėse vystosi patogeninės bakterijos, kurios sunaikina kaulinį audinį dantų šaknų srityje. Laiku neatlikta šių procesų diagnozė ir pavėluotas kreipimasis į odontologijos kliniką gali sukelti generalizuotą periodontitą (periodonto uždegimą), negrįžtamai pažeisti apydančių sritis ir dantis laikantį kaulą.

Kai konservatyvių gydymo metodų nepakanka, pastebimas stiprus uždegimas ir periodonto kišenės tampa pagilėjusios, pacientui gali būti skiriama lopo operacija (atviras dantenų kiuretažas). Lopo operacija yra vienas efektyviausių chirurginių metodų, taikomų gydant periodontitą. Jos metu dantenos atidengiamos chirurginiu būdu, periodonto kišenės visiškai išvalomos bei dezinfekuojamos, taip pat atkuriamas ligos metu prarastas dantų atraminis audinys.

Prieangio plastika

Prieangio plastika yra periodontologinė chirurginė operacija, skirta pašalinti perteklinį dantenų audinį ir suformuoti anatomiškai teisingą jų formą. Ši operacija gali būti atliekama estetiniais tikslais bei prieš implanto protezavimą, kai paruošiama implantacijos vieta. Dantenos yra fiksuojamos taip, kad palaikytų dantų implantą ir užtikrintų patikimą jo laikymąsi.

Yra keletas prieangio plastikos atlikimo metodų, turinčių konkrečių atlikimo indikacijų. Gydytojas periodontologas išsirenka optimaliausią techniką, ištyręs ir įvertinęs individualią paciento dantenų būklę.

Sudėtingo periodontito gydymas gali reikalauti procedūrų iš susijusių odontologijos sričių (ortodontija, odontologinė chirurgija, terapinės procedūros ir kt.). Periodontito gydymo metodų kompleksas nustatomas individualiai, pacientui pasikonsultavus su gydytoju periodontologu. Gydymas taip pat priklauso nuo uždegiminio proceso sunkumo, paciento burnos gleivinės ir dantų būklės. Mūsų klinikose dirbantys gydytojai odontologai visada siekia užtikrinti minimaliai invazyvų periodonto gydymą, išsaugoti kuo daugiau natūralių sveikų audinių. Chirurginiai gydymo metodai yra taikomi tik tais atvejais, kai tikslui pasiekti konservatyvaus gydymo nepakanka.

Kuo pavojingas periodontitas?

Periodontito vystymasis užtrunka ilgai, ir kartais jis būna besimptomis. Nediagnozavus periodontito laiku, jis gali pereiti į lėtinę stadiją, kuri gali tapti net sveikų dantų praradimo priežastimi. Be to, vėlesnės periodontito stadijos gali apsunkinti valgymą, sutrikdyti sąkandį, sugadina dantų estetiką ir pakeisti dikciją. Infekcijos plitimas į aplinkinius audinius taip pat gali sukelti įvairias uždegimines ligas, sutrikdyti virškinamojo trakto, endokrininės, širdies bei kraujagyslių sistemos veiklą, susilpninti ir pabloginti bendrą organizmo būklę, žmogaus savijautą.

Todėl labai svarbu periodiškai atlikti burnos apžiūrą pas gydytoją odontologą. Periodontito atsiradimo atveju tai užtikrina ankstyvą jo diagnozavimą, daug greitesnį, paprastesnį ir pigesnį gydymą.

Pagrindiniai periodontito simptomai

Tarp dažniausių periodontito simptomų pasitaiko:

  • Dantenų spalvos pasikeitimas, kraujavimas.
  • Didelis kietųjų ir minkštųjų apnašų kaupimasis.
  • Padidėjęs periodonto kišenių gylis.
  • Kaulinio audinio atrofija.
  • Dantų šaknų apsinuoginimas.
  • Pūlinių atsiradimas.
  • Dantų paslankumas.
  • Dantenų skausmas ir patinimas.

Ar periodonto gydymas yra skausmingas?

woman getting professional dental help

Nėra priežasčių nerimauti dėl gydymo diskomforto, nes šiuolaikinėje periodontologijoje naudojama naujausia įranga, o gydytojai remiasi pažangiais chirurgijos metodais ir naudoja efektyvius naujos kartos anestetikus. Mūsų klinikose atliekamos periodonto operacijos yra visiškai saugios ir neskausmingos.

Kokiame amžiuje dažniausiai pasireiškia periodonto ligos?

Amžius šiuo atveju nėra lemiamas veiksnys. Apskritai, didelė dalis žmonių vienaip ar kitaip kenčia nuo periodontito. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 95% suaugusių gyventojų (iš kurių 60–95% yra 20–44 metų žmonės) ir 80% vaikų visame pasaulyje turi tam tikrų periodonto ligų požymių. Periodonto ligos yra viena aktualiausių šiuolaikinės odontologijos problemų.

Kaip apsisaugoti nuo periodonto ligų?

Nors periodonto ligos pasitaiko dažnai ir kartais būna pavojingos, dantis ir dantenas nuo jų galima apsaugoti galima laikantis labai paprastų taisyklių:

  • Planuoti reguliarius profilaktinius vizitus į odontologijos kliniką 2–4 kartus per metus.
  • Taisyklingai laikytis burnos higienos priežiūros (valyti dantis bent 2 kartus per dieną, naudoti dantų šepetėlį, dantų siūlą, kitas gydytojo rekomenduojamas dantų higienos priemones).
  • Reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną klinikoje – bent 2 kartus per metus.
  • Laikytis subalansuotos mitybos (užtikrinti tinkamą vitaminų, kalcio ir kitų mineralų kiekį).

Palaikomasis periodontito gydymas

woman getting her teeth polished

Palaikomasis periodontito gydymas reikalauja profilaktinių vizitų pas gydytoją odontologą po atlikto gydymo, siekiant išvengti ligos pasikartojimo. Po operacijos gydytojas periodontologas pacientui pateikia išsamias rekomendacijas ir, esant būtinybei, paskiria antibiotikų kursą, specialius antibakterinius skalavimo skysčius ir gelius, kurie sulėtina dantų apnašų susidarymą ir pagreitina dantenų audinių regeneraciją.

Dažnai gydytojo reabilitacijos rekomendacijos apima fizinio krūvio sumažinimą, temperatūros pokyčių vengimą, minkšto ir lengvo maisto vartojimą, tinkamą asmens burnos higienos atlikimą, taip pat reguliarią profesionalią burnos higieną klinikoje (2–4 kartus per metus).

Periodontologinis gydymas mūsų klinikoje

Mūsų klinikoje dirbantys aukštos kvalifikacijos periodontologai pasižymi ilgalaike patirtimi ir vadovaujasi naujausiais šiuolaikinės periodonto ligų diagnostikos, profilaktikos ir gydymo metodais.

Profesionali patyrusio specialisto konsultacija padės jums užtikrinti dantų ir dantenų sveikumą, gauti svarbių rekomendacijų dėl kokybiškos asmeninės burnos higienos palaikymo, laiku nustatyti galimą odontologinių ligų atsiradimą ir gauti geriausią periodonto gydymą.

Mūsų klinika vertina jūsų sveikatą, laiką ir komfortą, todėl mes siūlome jums šiuolaikišką, neskausmingą ir veiksmingą periodontologinį gydymą.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kainoraštis

Suaugusiųjų
Konservatyvus periodontito gydymas (1 kartas)150 €
Vieno danties periodontologinis kišenės giluminis išvalymas20 €
Vieno danties periodontologinė operacijas125 €
Klinikinis vieno danties vainiko prailginimas220 €
Prieangio plastika viename ketvirtyje (kaina be medžiagų)240 €
Recesijos uždengimas (1 d.)250 €
Lopo pasaitėlio plastika150 €