Ortodontinis gydymas

Dantų tiesinimas breketais

Netinkamas vaikų ir suaugusiųjų sąkandis ir dantų netobulumas yra dažna odontologinė problema. Bet kokia dentoalveolinės sistemos patologija ne tik kenkia estetikai, bet ir ilgainiui gali tapti rimtų organizmo sveikatos sutrikimų priežastimi. Todėl ją svarbu laiku diagnozuoti ir profesionaliai ištaisyti prižiūrint gydytojui ortodontui. Šiuolaikinė ortodontija, atsižvelgdama į individualią klinikinę situaciją, gali pasiūlyti didelį spektrą veiksmingų sprendimų bet kokio amžiaus pacientams. Vienas iš labiausiai paplitusių ir efektyviausių netinkamo sąkandžio ir dantų defektų gydymo būdų yra breketų sistema.

Kokiais atvejais reikalingas dantų tiesinimas breketais?

Breketų sistemos (breketai) – sudėtingos, nenuimamos ortodontinės konstrukcijos, montuojamos paciento burnos ertmėje, siekiant pakoreguoti jo sąkandį ir dantų išdėstymo defektus. Pagrindinės breketų naudojimo indikacijos yra šios:

  1. Viršutinė protrūzija
    Viršutiniai priekiniai dantis yra pasvirę į priekį.
  1. Vienos arba abiejų žandikaulio vidurio linijų poslinkis
    Paprastai žandikaulio vidurio linijos turi sutapti su veido vidurio linija.
  1. Dantų susigrūdimas
    Sumažėję tarpai tarp dantų, glaudus dantų išsidėstymas. Sunkiais atvejais – vienas dantis gali užlįsti ant kito.
  1. Trema, diastema
    Dideli tarpai tarp dantų.
  1. Atviras sąkandis
    Sukandimo metu viršutinis ir apatinis žandikauliai nekontaktuoja, tarp jų lieka tarpas. Ši anomalija gali pasireikšti priekinių dantų srityje arba žandikaulių šonuose.
  1. Gilus sąkandis
    Sukandimo metu viršutiniai dantys dengia apatinius labiau nei įprasta. Sunkiais atvejais apatiniai dantys gali liesti gomurį.
  1. Distalinis sąkandis
    Viršutinio žandikaulio pasislinkimas į priekį viršija normą.
  1. Mezialinis sąkandis
    Apatinio žandikaulio dantys pastebimai pasislinkę į priekį.
  1. Kryžminis sąkandis
    Dantys nukreipti skirtingomis kryptimis: vienoje žandikaulio srityje viršutiniai dantys išsikiša į priekį, kitoje – apatiniai. Viršutiniai ir apatiniai dantys šiuo atveju netaisyklingai liečia (arba visai neliečia) vienas kito.
  1. Transpozicija
    Kai dantys yra pasislinkę iš savo privalomų dygimo vietų.
  1. Rotacija
    Anomalinis danties pasisukimas išilgai savo ašies.

Netaisyklingas dantų išdėstymas ir netinkamas sąkandis – tai ne tik estetinis defektas. Sąkandžio patologijos neretai gali tapti padidėjusio seilėtekio, dantų netekimo, galvos skausmo, sinusito, burnos ertmės ir virškinimo sistemos ligų, taip pat kalbėjimo ir psichologinių sutrikimų priežastimi. Svarbu laiku diagnozuoti sąkandžio patologijas ir pašalinti ar išvengti šių nemalonių pasekmių laiku atliekant tinkamą ortodontinį gydymą.

Mūsų klinikos specialistai yra visada pasirengę individualiai pakonsultuoti dėl sąkandžio sutrikimų, sudaryti efektyviausią gydymo planą ir padėti ištaisyti net pačius sunkius netaisyklingo sąkandžio ir dantų išdėstymo netobulumus.

Dantų tiesinimo breketais etapai

1 – Pirminė konsultacija ir gydymo plano sudarymas

woman getting professional dental help

Pirminės klinikinės konsultacijos metu gydytojas ortodontas įvertina paciento dantų raumenų ir sąnarių sąkandį bei burnos ertmės būklę, nustato preliminarią diagnozę. Dėl diagnozės patvirtinimo pacientui atliekamas žandikaulių rentgenologinis tyrimas, sudaromas foto-protokolas. Jeigu to reikalauja individualus atvejis, naudojami kiti aparatinės diagnostikos metodai. Be to, gydytojas nuskenuoja paciento burną, sukurdamas 3D modelį, kuris vėliau naudojamas diagnostikai ir kontrolei. Remiantis atliktais diagnostiniais tyrimais, sudaromas individualaus gydymo planas.

2 – Burnos ertmės paruošimas ortodontiniam gydymui

woman getting professional dental help

Apnašos ir akmenys yra patraukli vieta kauptis bakterijoms, kurios laikui bėgant gali sukelti dantenų ligas ir uždegimą. Todėl prieš pradedant ortodontinį gydymą breketais, atliekama profesionali burnos higiena. Taip pat prieš dedant breketų sistemą, atliekamos visos dantų gydymo procedūros: ėduonies pažeistų dantų plombavimas, dantų šaknų kanalų gydymas, atitarnavusių plombų atnaujinimas, vainikėlių protezavimas ir kt.

Dantenų uždegiminė būsena yra kontraindikacija breketų dėjimui. Todėl, esant dantenų uždegimui, atliekamas intensyvus periodontologinis gydymas.

3 – Breketų sistemos uždėjimas

Breketų dėjimas vidutiniškai užtrunka apie 1,5–2 valandas. Žinoma, procedūros trukmė labai priklauso nuo breketų tipo, taip pat nuo individualaus paciento sąkandžio sutrikimo atvejo. Breketų sistemos dėjimo procedūra atliekama pagal standartinį procedūros protokolą, kurį sudaro penki pagrindiniai etapai:

  1. Dantų valymas ir poliravimas. Prieš pradėdamas procedūrą, gydytojas ortodontas paciento lūpas padengia minkštinančiu geliu ir pritvirtina lūpų ir žandikaulių įtraukiklius, kad dantys būtų lengviau pasiekiami, o paciento žandikaulio sąnariai nepavargtų. Siekiant geriau pritvirtinti breketus, dantų paviršiai kruopščiai nuvalomi ir nupoliruojami specialiais poliravimo instrumentais ir pastomis.
  2. Dantų padengimas apsauginiu geliu. Išvalyti ir nušlifuoti dantys išdžiovinami ir padengiami mikroelementais praturtintu apsauginiu geliu, kuris užpildo nematomus dantų emalio mikro įtrūkimus, stiprina jį ir apsaugo nuo ėduonies.
  3. Breketų klijavimas. Šis etapas reikalauja didelio dėmesio ir tikslumo, todėl jo trukmė gali trukti ilgesnį laiką. Prie kiekvieno danties paviršiaus specialiais klijais pritvirtinami breketai. Pirmiausia ant priekinių dantų, po to ant galinių. Šis procedūros etapas itin svarbus, nes breketų sistemos traukimo galios pasiskirstymas tiesiogiai priklauso nuo kiekvieno individualaus breketo vietos tikslumo.
  4. Breketų vielos pritvirtinimas. Breketai sujungiami į vientisą sistemą naudojant specialų lanką (vielą). Su breketų lankais gydytojas ortodontas sukuria tinkamą traukimo jėgą dantų poslinkiui, gali fiksuoti kiekvieno breketo traukimo kryptį individualiai, siekdamas šoninės arba vertikalios atitinkamo danties korekcijos.

4 – Gydymo procesas

Uždėjus ortodontinę konstrukciją ji „aktyvuojama“ iš karto – dantų korekcija prasideda jau po procedūros. Maždaug po 2–4 savaičių pasirodo pirmasis rezultatas, dantys pasislenka link tinkamos savo pozicijos ir pradinis breketų lanko slėgis tampa nepakankamas. Todėl svarbu reguliariai laiku apsilankyti pas gydytoją ortodontą gydymo metu, kad breketų konstrukcija būtų koreguojama ir užtikrinamas gydymo proceso sklandumas. Refiksacijos procedūra susideda iš apžiūros, rezultatų dokumentacijos, breketų vielos pertvirtinimo prie ligatūrų (breketų jungčių), ortodontinių spyruoklių ir kitų konstrukcinių elementų, užtikrinančių pastovų traukimą, atnaujinimo.

5 – Retencinis periodas

Retencinis (palaikomasis) periodas yra paskutinis, tačiau labai svarbus ortodontinio gydymo etapas. Retencinis periodas reikalauja ypatingo dėmesio, nes pašalinus breketų konstrukciją dingsta jos kuriama traukimo jėga ir dantis gali vėl pasislinkti atgal. Siekiant to išvengti, pacientams uždedamas specialus fiksatorius – retencinis lankas, įtvirtinantis sąkandžio korekcinės terapijos rezultatą.

Retenciniai laikikliai būna išimami ir neišimami. Išimami laikikliai yra ortodontinės kapos, kurios gaminamos kiekvienam pacientui individualiai. Neišimamas laikiklis – tai metalinė viela, tvirtinama dantų vidinėje pusėje, naudojant fotopolimerinę medžiagą. Šių laikiklių naudojimas užtikrina ortodontinio rezultato išlaikymą.

Laikiklių naudojimo trukmė kiekvienu klinikiniu atveju nustatoma individualiai, remiantis gydytojo ortodonto pateikiamomis rekomendacijomis.

Breketų tipai

Atlikdami ortodontinį gydymą mūsų klinikoje, galite išsirinkti iš populiariausių ir efektyviausių breketų konstrukcijų tipų:

Metaliniai breketai

Standartinės metalo lydinių konstrukcijos. Jų pranašumai yra kainos prieinamumas, stiprumas ir veiksmingumas gydant bet kokias sąkandžio patologijas. Tačiau ne visiems pacientams patinka metalinių breketų išvaizda. Metalinių breketų uždėjimas yra priimtiniausias sprendimas vyresniems nei 20 metų pacientams arba pacientams, turintiems sudėtingą sąkandžio ar dantų išdėstymo anomaliją.

Beligatūriniai breketai

Beligatūriniai breketai yra labai panašūs į metalinius savo išvaizda, tačiau pasižymi savaimine fiksacija. Viena iš pagrindinių beligatūrinių breketų technologijos ypatybių yra ta, kad dėl vielos konstrukcijos, lankas nėra fiksuojamas, bet išlieka mobilus breketų laikiklių erdvėje. Dėl šios priežasties jis juda, pasikeitus dantų padėčiai, ir užtikrina ne tik nuolatinį, bet ir švelnesnį traukimą. Taip pat dantų paviršiuje sumažėja trinties jėga.

Beligatūrinių breketų sistema turi šiuos privalumus:

  • Lanko lankstumas mažina skausmą ir dantų spaudimą.
  • Sistema lengviau prižiūrima – ji kompaktiškesnė, lengviau palaikyti burnos higieną.
  • Daugeliu atvejų beligatūrinių breketų konstrukcijos užtikrina greitesnį gydymą.
  • Retesni vizitai pas gydytoją ortodontą gydymo metu (tam tikru mastu sistema refiksuoja save pati).

Safyriniai
breketai

Safyrinės ortodontinės konstrukcijos pasižymi aukščiausiu estetiniu patrauklumu, todėl yra optimalus sprendimas pacientams, labiausiai besirūpinantiems savo šypsenos išvaizda. Tokie breketai yra visiškai skaidrūs, puikiai dera su šviesia dantų spalva. Safyriniai breketai patikimai fiksuojami ir turi gana trumpą prisitaikymo prie sistemos laikotarpį – ne daugiau kaip 2–3 savaites.

Kokias problemas sukelia netaisyklingas sąkandis?

Sąkandžio defektas gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip:

  • Dantų ir burnos ertmės audinių ligos.
  • Dantų netekimas.
  • Padidintas seilėtekis.
  • Psichologiniai sutrikimai, susiję su veido ir žandikaulių estetikos problemomis bei kalbėjimo sunkumais.
  • Galvos skausmas.
  • Sinusitas.
  • Virškinimo sistemos disfunkcija.

Dantų tiesinimas naudojant breketus yra populiarus, plačiai taikomas dantų tiesinimo būdas. Labai svarbu kuo ankščiau diagnozuoti netinkamo sąkandžio sutrikimus bei atlikti dantų tiesinimą breketais pas ortodontijos specialistą.

Nuo kokio amžiaus galima dėti breketų sistemą?

Naudojant breketus, sąkandžio patologijas ir dantų išdėstymo trūkumus ištaisyti galima tiek suaugusiems, tiek ir vaikams. Tačiau per anksti dėti ortodontines konstrukcijas gydytojai ortodontai nerekomenduoja, nes tai gali sukelti nepakankamai susiformavusių šaknų rezorbciją ir dantų netektį ateityje.

Kadangi kaulinio audinio struktūros kiekvienam žmogui vystosi individualiai, labai svarbus dantų tiesinimo etapas yra pirminė profesionali ortodonto konsultacija. Optimalus amžius pradėti gydymą breketais vidutiniškai yra 12–13 metų (intensyvaus dantų keitimo ir sąkandžio formavimo laikotarpis). Tačiau tai priklauso nuo individualaus žandikaulio vystymosi greičio, dantų ir dantenų būklės. Individualius patarimus dėl ortodontinio gydymo suteikia gydytojas specialistas apžiūros metu.

Dantų tiesinimo breketais trukmė

Gydymo breketais trukmė priklauso nuo kiekvieno klinikinio atvejo sudėtingumo, paciento amžiaus kategorijos, jo sveikatos būklės ir naudojamos ortodontinės sistemos tipo. Vidutiniškai ortodontinio gydymo su breketais laikotarpis svyruoja nuo 1 iki 3 metų. Patikslinti gydymo trukmę kiekvienu konkrečiu atveju gali tik gydymą atliekantis gydytojas ortodontas.

Ar skausminga breketų klijavimo procedūra / nešiojimas?

Breketų sistemos dėjimo procesas yra šiek tiek varginantis, tačiau visiškai neskausmingas. Tačiau kasdienis breketų dėvėjimas daugeliui pacientų sukelia tam tikrą diskomfortą. Diskomfortas pasireiškia tokiais nemaloniais pojūčiais, kaip svetimkūnio buvimas burnoje, dantų skausmas, skruostų gleivinės trynimas galiniais breketais ir lanku. Įprastai prie konstrukcijos priprantama per 1–2 savaites.

Po breketų konstrukcijos uždėjimo ar refiksacijos dantys pradeda slinkti veikiami traukimo jėgos, tai dažnai sukelia skausmingus pojūčius. Skausmo pojūčiai labiausiai išryškėja pirmosiomis dienomis po breketų sistemos uždėjimo ir kiekvienos refiksacijos. Todėl rekomenduojama šiuo metu nevalgyti kieto, stiprios kramtymo jėgos reikalaujančio maisto. Taip pat, norint neutralizuoti diskomfortą, rekomenduojama naudoti analgetikus (analginą, paracetamolį, ibuprofeną ir kt.), analgetines skalavimo priemones.

Breketų sistemos higienos priežiūra

Gydymo metu būtina visapusiškai pasirūpinti breketais – ne tik kruopščiai ir reguliariai valyti dantis namuose, bet ir dažniau nei įprasta (kas 3–4 mėn.) apsilankyti pas burnos higienistą dėl profesionalios burnos higienos. Tik speciali įranga leidžia visiškai išvalyti sunkiai pasiekiamose vietose besikaupiančias apnašas ir apsaugoti dantis ir dantenas.

Norint išvengti dantų ir burnos ertmės ligų, reikia laikytis kelių breketų ir burnos ertmės priežiūros taisyklių:

  • Kruopščiai valyti dantis ryte ir vakare.
  • Po kiekvieno valgio rekomenduojama skalauti burną.
  • Reguliariai valyti tarpdančius ortodontiniu dantų siūlu.
  • Laikytis gydytojo ortodonto rekomenduojamos dietos.
  • Papildomai prie įprasto asmeninės higienos priemonių komplekto įsigyti vieno danties šepetėlį, kuris leis išvalyti siaurus ir sunkiai pasiekiamus tarpus. Taip pat specialų ortodontinį šepetėlį su V–formos šereliais, kurį reiktų naudoti vietoj įprasto dantų priežiūros šepetėlio. Šepetėlius reguliariai keisti naujais.

Išsamias instrukcijas dėl asmens burnos higienos priežiūros suteikia gydytojas specialistas, atliekantis gydymą.

Kaip dažnai reikia lankytis klinikoje nešiojant breketus?

Uždėjus breketus, vidutinis apsilankymų pas gydytoją ortodontą dažnis yra kartas per 2 mėnesius. Tai būtina, norint stebėti gydymo procesą ir atlikti breketų konstrukcijos refiksaciją. Beligatūriniai breketai gali sumažinti apsilankymų pas gydytoją ortodontą dažnumą, nes jų konstrukcija nenumato lanko tvirtinimo ir fiksavimo papildomomis elastinėmis juostomis. Optimalus būtinų apsilankymų klinikoje dažnis nustatomas konsultacijos metu su gydančiu ortodontu.

Ortodontiniai implantai

Netaisyklingo sąkandžio gydymo proceso principas grindžiamas uždedamų ortodontinių elementų kuriama traukimo jėga. Traukimo jėgos kryptys nustatomos fiksuojant breketų vielos lanką atramos taškuose, kuriems sukurti naudojamos paciento dantys. Tačiau gydytojai ortodontai dažnai susiduria su poreikiu perkelti vieną dantį nekeisdami gretimų dantų padėties. Siekiant sumažinti neigiamo poveikio sveikiems dantims riziką, ortodontijoje naudojami mikroimplantai – miniatiūriniai 6–12 mm ilgio varžtai, pagaminti iš titano arba jo lydinio, kurie veikia kaip atramos taškas.

Mikroimplantai turi lygų paviršių, nesusilieja su kaulu ir yra lengvai pašalinami ortodontinio gydymo pabaigoje. Gydymui breketai naudojami mikroimplantai, kurie:

  • Žymiai pagreitina patį gydymo procesą.
  • Leidžia pasiekti tikslesnį ir nuspėjamą gydymo rezultatą.
  • Iškart po įsukimo, tinka apkrauti ortodontiniais elementais.
  • Suteikia galimybę ištaisyti sunkiausius ortodontinius atvejus išsaugant sveikus dantis.

Kuo dantų tiesinimas breketais skiriasi nuo tiesinimo kapomis?

Abiejų ortodontinių sistemų veikimo principas yra panašus, tačiau skiriasi jų dizainas, naudojimas ir gydymo kaina:

Breketų sistemos

Privalumai

  • Optimali kaina
  • Didelis efektyvumas
  • Tinka daugeliui klinikinių atvejų

Trūkumai

  • Mažesnė estetika
  • Sunkesnė priežiūra ir higiena
  • Poreikis laikytis tam tikros ortodontinės dietos

Dantų tiesinimo kapų

Privalumai

  • Didesnė estetika
  • Patogumas
  • Dizaino mobilumas
  • Lengva priežiūra ir higiena

Trūkumai

  • Didelės išlaidos lyginant su breketais
  • Terapijos efektyvumo priklausomybė nuo paciento savidrausmės
  • Negali būti naudojamos sunkiais klinikiniais atvejais

Po breketų nuėmimo

Iš karto po breketų nuėmimo dantys gali atrodyti netobulai. Taip yra dėl to, kad ilgą laiką nešiojant breketų konstrukciją, sunkiai šepetėliais pasiekiamose vietose gali kauptis apnašos ir net atsirasti ėduonies požymių. Siekiant pašalinti ortodontinės konstrukcijos naudojimo pasekmes ir paruošti dantis tolimesniam gydymui, rekomenduojama ne anksčiau kaip po savaitės nuo breketų nuėmimo atlikti profesionalią burnos higieną ir dantų fluoravimą emaliui sustiprinti. Jei aptinkamas ėduonis ar kitos dantų ir dantenų ligos, atlikti atitinkamą odontologinį gydymą.

Po breketų nuėmimo gydymas nėra baigiamas. Pacientui prasideda paskutinis dantų tiesinimo breketais etapas – retencinis (palaikomasis) periodas. Retencinio periodo metu ortodontinės korekcijos rezultatas konsoliduojamas naudojant specialią retencinę fiksavimo konstrukciją. Retencinio laikotarpio trukmę nustato gydymą atliekantis ortodontas bei suteikia rekomendacijas dėl retencinės konstrukcijos priežiūros.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kainoraštis

Suaugusiųjų

Konsultacija
Gydytojo-ortodonto konsultacija60 €
Pakartotinė gydytojo-ortodonto konsultacija35 €
Atspaudai, intraoralinės nuotraukos ir detalaus gydymo plano sudarymas100 €
Pakartotiniai vizitai
Trumpa breketų aktyvacija (vienas žandikaulis)35 €
Vielų aktyvacija (be lanko keitimo, abu žandikauliai)60 €
Vielų aktyvacija (su lanko keitimu, vienas žandikaulis)65 €
Sagutės priklijavimas30 €
Separacinės gumytės10 €
Elastinės grandinėlės30 €
Elastikai (1 pakelis)10 €
Sąkandžio kėlimas25 €
Pakartotinis apsilankymas dėl plokštelės30 €
Pakartotinis apsilankymas su korekcija50 €
Breketų uždėjimas (vienas žandikaulis)
Metalinių breketų sistemos uždėjimas660 €
Beligatūrinių breketų sistemos („Damon Ultima“) uždėjimas1200 €
Keramikinių breketų sistemos („Symetri Clear“) uždėjimas1100 €
Keramikinių-metalinių breketų kombinuotos sistemos uždėjimas950 €
Vieno metalinio breketo perklijavimas50 €
Vieno keramikinio breketo perklijavimas60 €
Turimo breketo perklijavimas25 €
Segmentinis breketų klijavimas (prieš protezavimą)400 €
Breketų nuėmimas, retencija
Metalinių breketų nuėmimas ir retencinės vielos klijavimas (vienas žandikaulis)200 €
Keramikinių breketų nuėmimas ir retencinės vielos klijavimas (vienas žandikaulis)230 €
Retencinės vielos korekcija (1 dantis)35 €
Retencinė vielutė (vienas žandikaulis)90 €
Retencinė kapa (vienas žandikaulis)100 €
Retencinė plokštelė (vienas žandikaulis)150 €
Ortodontiniai aparatai
Lūpos bumperis / Liežuvinis lankas / Gomurinis lankas150 €
Lūpos bumperis / Liežuvinis lankas / Gomurinis lankas (3D spausdintas)300 €
Vietos išlaikymo aparatas100 €
Vietos išlaikymo aparatas (3D spausdintas)150 €
Greito plėtimo aparatas (RPE)350-650 €
Mini implantas170 €
Bollard implantai (1-as vienetas)450 €
Distalizacija ar mezializacija no bollard300 €
Ortodontinė plokštelė250-350 €
Išorinis II klasės aparatas210 €
Veido kaukė300 €
Carriere Motion aparatas650 €
Pendulum aparatas650 €
Twin Block500 €
Mono Block400 €
Powerscope II klasės korektorius600 €
Distalizavimo/mezializavimo aparatas ant mini implantų (vienos pusės)450 €
Distalizavimo/mezializavimo aparatas ant mini implantų (abiejų pusių)700 €
Vietos išlaikymo aparatas100 €
Atlenkimo spyruoklė170 €
Tiesinimas kapomis (į kainą įeina 5-6 kontroliniai vizitai)
Ordoline sistema1600-3700 €
Spark sistema2000-3800 €
Invisalign sistema2300-4800 €
Pakartotinis apsilankymas50 €
Pakartotinis apsilankymas (korekcija)100-150 €
Attachmento klijavimas (pakartotinis)40 €

Vaikų

Konsultacija
Gydytojo-ortodonto konsultacija50 €