Dantų implantacija

doctor showing implant on a model

Dantų implantacija

Dantų implantacija – tai puikus būdas atstatyti taisyklingą kramtymo funkciją ir atkurti natūralią ir estetišką šypseną. Implantacija taip pat padeda išvengti rimtų sąkandžio formavimosi, dantų kreivumo ir žandikaulio kaulo nykimo problemų ateityje.

Kaip atliekama dantų implantacija?

Dantų implantacija – tai odontologinė operacija, kurios metu į prarasto danties srities kaulą yra įsukama dirbtinė šaknis – implantas. Implantas yra specialus nedidelis varžtas, gaminamas iš hipoalerginės medžiagos (titano). Po implanto įsukimo į jį yra įstatoma speciali galvutė, ant kurios yra užsukama dirbtinė danties karūnėlė. Ši karūnėlė savo forma, spalva ir funkcinėmis savybėmis beveik nesiskiria nuo natūralaus danties.

Implanto karūnėlei pagaminti yra atliekamas 3D dantų skenavimas. 3D dantų skenavimas yra greitas ir komfortiškas tyrimas, kurio metu paciento burna yra nuskenuojama specialiu mažu įrankiu ir sukuriamas trimatis jos modelis. Šis protezų modeliavimo būdas pasižymi didesniu tikslumu ir patogumu, palyginus su įprastu atspaudų nuėmimu. Skaitmeninis trimatis burnos modelis leidžia ne tik sukurti kokybišką protezą, bet ir suteikia pacientui galimybę vizualiai „pamatuoti“ savo būsimą šypseną.

Dantų implantacija gali būti atliekama vienu arba dviem etapais:

  • Vieno etapo implantacija atliekama, kai implantuojamo danties žandikaulio srityje pakanka kaulinės atramos tvirtai laikytis implantui. Šiuo atveju taip pat gali būti reikalinga kaulo augmentacija, tačiau implantas įsukamas iš karto jau į turimą kaulo dalį. Taip užtikrinamas minimalus invazyvumas – išvengiama poreikio atlikti kelias chirurgines operacijas.

  • Dviejų etapų implantacija yra metodas, taikomas tais atvejais, kai reikalinga atskirai priauginti kaulą implanto protezuojamoje srityje. Šiuo atveju pirmos operacijos metu atliekamos visos reikalingos pirminės operacijos, tokios, kaip sinuso dugno pakėlimas ir kaulo priauginimas. Jeigu turimas kaulas yra pernelyg išplonėjęs ir jo nepakanka implantui laikytis, operuojama vieta yra susiuvama ir paliekama dirbtiniam kaului prigyti. Po 6–12 mėn. (priklausomai nuo individualių kaulo augmentacijos faktorių) antros operacijos metu atliekama implantacija.

Implantacijos tipai

Dantų implantai gali būti naudojami ir tada, kai siekiama atstatyti krūminius dantis, ir tuomet, kada norima atkurti priekinius dantis. Šiuolaikiniai dantų implantacijos metodai ir naudojamos modernios technologijos leidžia atlikti minimaliai invazyvias operacijas, užtikrinti aukščiausią estetišką implantų kokybę.

Vieno danties implantacija

Tai dažniausias implantacijos tipas, kuris yra atliekamas, kai burnoje trūksta vieno danties. Šiuo atveju yra naudojamas vienas implantas, kuris yra įsukamas į prarasto danties srities kaulą, ir ant jo uždedamas dirbtinis danties vainikėlis. Protezuotas dantis išsaugo šalia esančius sveikus dantis – sustabdo kaulo nykimo procesą ir veikia kaip atrama, sustabdanti sąkandžio kreivinimą.

Kelių gretimų dantų implantacija

Kai trūksta kelių šalia esančių dantų, jie gali būti protezuojami tiltu. Tiltinis protezas – tai konstrukcija, sudaryta iš kelių sujungtų dantų vainikėlių. Tik keli iš vainikėlių yra fiksuojami ant atramų: sveikų gretimų dantų arba implantų. Šis implantacijos metodas gali būti atliekamas tais atvejais, kai norima išvengti didelio implantų kiekio įsukimo (pvz., 3 gretimi dantys gali būti atstatomi ant 2 implantų), arba, kai dėl tam tikrų kontraindikacijų, neįmanoma statyti implanto (jei danties trūksta tarp dviejų sveikų, juos galima panaudoti kaip atramą). Pagrindinis tiltinio protezavimo metodo trūkumas – jeigu tiltinei konstrukcijai naudojamas sveikas dantis, jis yra nušlifuojamas protezui uždėti.

Viso dantų lanko implantacija

Jeigu pacientui trūksta viso žandikaulio dantų, gali būti pagaminamas individualus viso dantų lanko protezas. Priklausomai nuo klinikinio atvejo, tokiam protezui užfiksuoti į žandikaulį įsukama nuo 4 iki 6 implantų. Dirbtinis dantų lankas pasižymi dideliu estetiškumu, yra labai panašus į natūralius dantis, patikimai atstato kramtymo funkciją ir leidžia vėl džiaugtis gražia šypsena.

Kokių papildomų operacijų gali prireikti implantacijai?

Kartais dantų implantacijai atlikti trūksta paciento turimo kaulo kiekio. Tokiais atvejais yra atliekamos papildomos kaulo priauginimo (augmentacijos) procedūros. Kai dantų implantus ruošiama protezuoti viršutinio žandikaulio galiniuose segmentuose ir yra kaulo trūkumas, atliekamas sinuso dugno pakėlimas ir kaulo augmentacija.

Kaulo priauginimas

Kas yra kaulo priauginimas?

Kaulų priauginimas (augmentacija) yra procedūra, atliekama siekiant padidinti kaulinio audinio tūrį. Kaulo augmentacijos etapas yra būtinas prieš implantaciją, kai turimo kaulo nepakanka, kad implantas patikimai laikytųsi žandikaulyje. Dažniausiai kaulo augmentacija yra reikalinga, kai dantis buvo pašalintas seniai, ir, nesant kramtymo apkrovos, kaulas atrofavosi (išnyko jo dalis). Kaulo augmentacijos procedūra taip pat gali būti reikalinga po periodontito gydymo, cistų šalinimo, kitų kaulo pažeidimus sukeliančių odontologinių ligų.

Kaip atliekama kaulo augmentacija?

Pacientui atliekamas nuskausminimas. Gydytojas odontologas padaro mažą pjūvį operuojamoje srityje, atidengdamas kaulo ertmę. Trūkstama kaulo dalis priauginama specialia kaulo augmentacine medžiaga arba atkuriama iš donorinių kaulų, esančių kitoje žandikaulio vietoje. Jeigu implanto fiksavimui pakanka turimo kaulo, jis yra įsukamas iš karto. Tuomet dirbtinio kaulo prigijimo procesas vyksta jau stovint implantui.

Sinuso dugno pakėlimas

Kas yra sinuso dugno pakėlimas?

Sinuso pakėlimas – tai procedūra, kurią tenka atlikti prieš viršutinių šoninių krūminių dantų implantaciją. Sinusai – tai tuščiavidurės veido kaulų ertmės, esančios viršutinio žandikaulio gale. Neretai viršutinių krūminių dantų šaknys yra arti sinusų, o po dantų šalinimo (arba kaulo pažeidimų, atrofavimo) nebeužtenka kaulinio audinio implantui įsukti. Dažniausiai arčiau sinusų auga du paskutiniai (šeštieji ir septintieji) viršutinio žandikaulio dantys, tačiau kartais gali augti ketvirtieji ir penktieji, retais atvejais net iltiniai. Be to, sinusų padėtis kartais būna pernelyg žema dėl tam tikrų fiziologinių priežasčių. Deja, tokiu atveju ne visada yra galimybė atlikti dantų implantavimą, todėl yra skiriama sinuso pakėlimo operacija.

Kaip atliekamas sinuso dugno pakėlimas?

Sinuso pakėlimo operacijos metu yra pakeliamas viršutinis žandikaulio dugnas ir atstatomas pakankamas kaulo tūris, kurio užtektų sėkmingai įstatyti dantų implantus. Sinuso pakėlimas gali būti atliekamas atviru arba uždaru būdu:

  • Atvira sinuso pakėlimo procedūra yra atliekama burnos chirurgo. Padaromas sinusą dengiančių audinių pjūvis ir dantenos atkeliamos atveriant sinuso ertmę. Tuomet sinuso dugną dengianti gleivinė yra atkeliama iki implantacijai tinkamos padėties. Po šios procedūros susidaro tuščias tarpas, kuris yra užpildomas dirbtine kauline medžiaga.
  • Uždaro sinuso pakėlimo metu implantacijos vietoje atliekamas itin mažas pjūvis kaip prieš implantacijos procedūrą. Pro pjūvio vietą įstatomas specialus instrumentas, kuriuo pakeliamas sinuso dugnas. Šis operacijos metodas pasižymi minimaliu invazyvumu – po operacijos nepasireiškia tinimas ir mažai trunka gijimo procesas.

Retais atvejais (ypač kai trūksta didelio kaulo tūrio) abiem metodais atliekama sinuso dugno pakėlimo operacija gali būti nesėkminga, jei plyšta sinuso gleivinė. Sinuso gleivinės plyšimas nesukelia rimtų komplikacijų, tačiau sinuso pakėlimo operaciją tenka kartoti.

Po sinuso pakėlimo operacijos

Jei sinuso pakėlimas yra atliekamas atviru metodu, kurį laiką po jos gali būti pastebimas tinimas ir skausmas, gali atsirasti mėlynė, persikelianti į apatinį žandikaulį. Jei operacija bus atliekama uždaru būdu, tinimas ir mėlynių atsiradimas, ar kiti nemalonūs pojūčiai pasireiškia labai retai. Po atlikto sinuso pakėlimo odontologai rekomenduoja neperšalti ir neperkaisti, maždaug mėnesį nesportuoti ir nekilnoti sunkių svorių, laikytis tinkamos burnos higienos bei gerti paskirtus vaistus (dažniausiai yra skiriamas 7 dienų antibiotikų kursas). Po operacijos gydytojas pateikia papildomas individualias rekomendacijas, kurių laikymasis užtikrina greitą gijimo procesą.

Kodėl reikia implantuoti dantis?

Netekus danties žmonės kartais gali manyti, jeigu vieno (arba kelių) dantų trūkumas netrukdo kramtyti maisto ir negadina šypsenos estetiškumo, tai ir implantacija nėra reikalinga. Tai nėra tiesa, nes netgi vieno galinio danties trūkumas gali sukelti rimtų sąkandžio problemų, sutrikdyti bendrą sveikatą ir veido grožį. Galima įvardyti daug įvairių danties netekimo sukeliamų problemų. Pagrindinės yra šios:

  • Prarasto danties vietoje vyksta kaulo nykimas (atrofija), nes kauliniai audiniai nėra veikiami kramtymo jėgos. Apatinio žandikaulio kaulo atrofija gali prasidėti po 6–12 mėn. nuo danties pašalinimo, o viršutinio daug greičiau – jau po 2–3 mėn. Kaulo nykimas ne tik lemia neigiamą gretimų dantų poslinkį, bet ir apsunkina implantacijos procedūrą ateityje.
  • Praradus dantį, susiformuoja tuščia ertmė, kurios link krypsta kiti dantys, likę be atramos. Laikui bėgant dantų slinkimas lemia netaisyklingo sąkandžio formavimąsi, pakeičia veido bruožus – galimas skruostų ir smakro įdubimas ar nukritimas, atsiranda raukšlės lūpų srityse.
  • Dėl dantų netekimo ir ilgalaikio netaisyklingo sąkandžio formavimosi gali sutrikti kramtymo funkcija, pasireikšti virškinamojo trakto problemos.
  • Priekinių dantų netekimas neigiamai veikia estetiškumą. Priekinio danties netekęs žmogus gali vengti šypsotis, mažiau pasitikėti savimi.
  • Dikcijos problemos dėl vieno ar kelių dantų trūkumo. Dažnai pasireiškia, jei prarandama priekinių dantų.

Todėl, norint išvengti neigiamų pasekmių ir kaulo augmentacijos poreikio, danties implantaciją rekomenduojama planuoti iš karto po danties šalinimo.

Kiek operacijų reikės atlikti?

Kiekvieno paciento atvejis yra unikalus. Patyręs odontologas visada siekia atlikti dantų implantaciją vienu etapu, tuo sumažindamas invazyvumą. Tačiau vienas svarbiausių implantacijos klausimų: ar implantas galės tvirtai laikytis žandikaulio kaule? Kartais atsakyti į šį klausimą galima jau planuojant gydymą, kitais atvejais – tik kaulo augmentacijos metu. Jeigu prieš implantaciją yra atliekama kaulo augmentacija, odontologas gali įsukti implantą jos atlikimo metu į jau turimą kaulo dalį, tačiau tik tais atvejais, jei turimo kaulo pakanka implanto laikymuisi iki tol, kol prigis dirbtinis kaulo užpildas. Kitais atvejais atliekamos dvi operacijos – kaulo priauginimas ir implantacija.

Kokį odontologinį gydymą reikia atlikti prieš implantaciją?

Siekiant užtikrinti sėkmingą implanto prigijimą ir išgydyti turimas odontologines ligas, prieš implantaciją gali būti papildomai reikalingos šios procedūros:

Mūsų klinikoje naudojami implantai

Mūsų klinikoje yra naudojami patikimi šveicariškos kompanijos Straumann implantai. Jie yra gaminami iš itin patvarios, hipoalerginės medžiagos: specialaus titano / cirkonio lydinio, kuris pasižymi vienu aukščiausių prigijimo rodikliu – iki 98,4 %. Unikalus Straumann implantų paviršius užtikrina didesnį sukibimą su kaulu, skatina kaulo formavimąsi ir pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis.

Straumann dantų implantai yra vieni populiariausių naudojamų implantų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Jų patikima kokybė ir aukštas prigijimo rodiklis leidžia atlikti protezavimą net sunkiausiais dantų trūkumo atvejais.

Pooperacinis laikotarpis

  • Iš karto po implantavimo operacijos atlikimo gali būti jaučiamas nedidelis skausmas ir patinimas. Skausmo malšinimui gydytojas odontologas gali paskirti analgetikų.
  • Implantacijos vietoje bus nedidelė žaizdelė, kuri gali nestipriai kraujuoti. Kraujavimui sustabdyti galima naudoti sterilius marlinius tamponus, kuriuos reikia palaikyti prie operuotos srities 30 min. iki kraujavimo pabaigos arba pakeisti nauju.
  • Po operacijos negalima valgyti 3–4 val. Iki visiškos implantacijos vietos sugijimo, nerekomenduojama valgyti kieto, šalto arba karšto maisto, gerti kavos ir alkoholio, rūkyti.
  • Nesportuoti ir nekilnoti sunkių svorių pirmą savaitę po implantacijos.
  • Kruopščiai ir atsargiai valyti visus dantis ir implantacijos vietą itin minkštu dantų šepetėliu. Gera burnos higiena yra viena svarbiausių operuotos vietos gijimo faktorių.

Implantų priežiūra

Egzistuoja klaidinga nuomonė, kad danties implantai reikalauja mažiau priežiūros negu gyvi dantys. Iš dalies tai yra tiesa – implantas negali būti pažeistas karieso, pulpito arba kitų odontologinių danties ligų. Tačiau galvojant apie implanto priežiūrą, negalima pamiršti jį supančių gyvų audinių – dantenų ir kaulo. Prasta burnos higiena ir kietų apnašų kaupimasis gali sukelti periimplantitą – implantą supančių audinių uždegimą. Jeigu periimplantitas yra negydomas, prarandamas danties implantas. Todėl labai svarbu kruopščiai išvalyti vietas aplink implantų dirbtines karūnėles ir tarpdančius naudojant dantų šepetėlį ir siūlą. Taip pat implantus nešiojantiems pacientams profesionalią burnos higieną rekomenduojama atlikti dažniau – kas 4 mėn.

Dantų implantacija mūsų klinikoje

Mūsų klinikoje naudojami ne tik aukščiausios kokybės patikimi implantai, bet ir protezavimą jais atlieka didelę patirtį šioje srityje turintys specialistai odontologai. Visose odontologinio gydymo srityse Mackevičių šeimos odontologinė klinika siekia minimalaus invazyvumo. Mes tikime, kad kokybiškas odontologinis darbas yra tas, kurį atliekant buvo pažeista ir pakeista kuo mažiau gyvų burnos audinių.

Patikėdami danties implantaciją mums, mūsų pacientai užtikrina mažesnį įmanomą chirurginių operacijų kiekį, komfortišką gydymo procesą ir pooperacinį laikotarpį, aukščiausios funkcinės ir estetiškos kokybės rezultatą.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kainoraštis

Implantacija
Implantacija Straumann Roxolid SLActive (Šveicarija)800 €
Implantacija Straumann Roxolid SLA (Šveicarija)745 €
Implantacija Straumann SLActive (Šveicarija)700 €
Implantacija Straumann SLA (Šveicarija)650 €
Danties formavimas gijimo galvute Straumann50 €
Minkštųjų audinių augmentacija implantacijos metu300 €
Uždara sinuso dugno pakėlimo operacija (su medžiagomis) ultragarso pagalba1000 €
Atvira sinuso dugno pakėlimo operacija (su medžiagomis)1200 €
Dirbtinio kaulo įvedimas po danties pašalinimo200 €
Bollard ortodontinio implanto įsukimas360 €
Kryptinė kaulo augmentacija400 €
Didelės apimties kryptinė kaulo augmentacija600 €