Seilių liaukų ligos

Seilių liaukų ligos

Seilių liaukos yra svarbi burnos dalis. Be seilių žmogus gali susidurti su įvairiomis problemomis – nuo burnos sausumo iki periodonto ligų. Seilių liaukų ligos gali sukelti rimtų sutrikimų, kurių galima išvengti anksti pastebėjus bei reguliariai lankantis pas odontologą ir burnos higienistą.

Dažniausiai pasitaikančios seilių liaukų ligos yra seilių liaukų cistos, seilių liaukų infekcijos, seilių akmenys (akmenligė), mukocelės ir ranulės. Kai kurios jų yra rimtesnės ir reikalauja operacijos, o kitoms gydyti gali užtekti antibiotikų.

Kas yra seilių liaukos?

model of full dentures

Seilių liaukos yra esminė žmogaus burnos ekosistemos dalis. Seilės, kurios patenka pro mažas angas, vadinamas kanalais, yra naudingos daugeliui organizmo funkcijų:

  • Jos padeda pašalinti bakterijas, mažindamos ėduonies riziką, nes sausoje burnoje jos gali sparčiai daugintis.
  • Taip pat justi skonį, ištirpindamos chemines medžiagas maiste, o sausa burna gali sumažinti skonį, taigi ir malonumą valgant.
  • Seilės padeda sudrėkinti maistą, kad jį būtų lengviau nuryti. Valgyti sausa burna yra pavojinga, nes maistas gali užstrigti.
  • Seilės atlieka krakmolo skaidymo funkciją, kuri padeda virškinti maistą ir apsaugo nuo virškinimo trakto problemų.
  • Jos sutepa burną, tai leidžia kalbėti aiškiai ir sklandžiai.

Žmogaus burnoje yra dviejų kategorijų seilių liaukos – didžiosios ir mažosios. Didžiosios seilių liaukos yra svarbiausios, nes jos turi gaminti didžiąją dalį burnoje esančių seilių.

Didžiosios seilių liaukos skirstomos į:

  • Paausines seilių liaukas
    Didžiausios seilių liaukos esančios prieš ausis. Į jas seilės patenka per lataką, esantį netoli viršutinių antrųjų krūminių dantų
  • Pažandines liaukas
    Vidutinio dydžio, jos yra po žandikauliu ir patenka į kanalą po liežuviu.
  • Paliežuvines liaukas
    Mažiausios iš pagrindinių seilių liaukų, jos yra po burnos dugnu, šalia liežuvio.

Skirtingai nuo didesnių didžiųjų liaukų, mažųjų seilių liaukų yra šimtai ir jos dengia burnos vidų bei gerklę. Jos užtikrina lengvesnį drėgmės sluoksnį burnoje, kad ji neišsausėtų.

Kadangi seilės, taigi ir seilių liaukos, yra labai svarbios tinkamai burnos sveikatai ir funkcijai palaikyti, bet kokias su seilių liaukomis susijusias problemas turėtų kuo greičiau įvertinti gydytojas odontologas.

Dažniausiai pasitaikančios seilių liaukų ligos ir jų gydymas

doctor picking up instruments from table

Kaip minėta anksčiau, seilių liaukos yra labai svarbios, todėl jas būtina išlaikyti funkcionuojančias. Bloga seilių liaukų ir jų gaminamų seilių būklė gali smarkiai sutrikdyti organizmo ekosistemą, todėl ją reikia kuo greičiau diagnozuoti ir gydyti. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių seilių liaukų ligų:

Seilių liaukų infekcijos

Seilių liaukų infekcijos yra viena iš dažniausių seilių liaukų ligų. Dažnai jas sukelia bakterinės infekcijos, o dažniausiai pasitaikanti seilių liaukų infekcijos priežastis yra A tipo stafilokoko infekcija.

Tačiau seilių liaukas taip pat gali pažeisti ir sutrikdyti tokie virusai kaip ŽIV, kiaulytė ir herpesas. Be to, vyresnio amžiaus pacientai turi būti atsargūs, nes jiems kyla didesnė rizika užsikrėsti bakterinėmis seilių liaukų infekcijomis.

Seilių liaukų infekcijos simptomai:

  • Nemalonus skonis burnoje, kuris išlieka nepaisant dantų valymo
  • Negalėjimas visiškai atverti burnos dėl skausmo ar patinimo
  • Skausmas ir diskomfortas burnoje valgant
  • Į pūlius panašios išskyros burnoje
  • Seilių liaukų padidėjimas
  • Burnos sausumas
  • Veido, kaklo ir žandikaulio skausmas, paraudimas ir patinimas.
  • Standartiniai infekcijos požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas.

Seilių liaukų infekcijos diagnozavimas prasideda nuo vizualinio tyrimo. Gydytojas odontologas patikrins, ar seilių liaukos nėra padidėjusios, taip pat ieškos pūlių ir kitų minėtų simptomų.

Patvirtinus infekciją, tolimesniais vaizdiniais tyrimais galima nustatyti pagrindines infekcijos priežastis, atmesti seilių akmenligę, auglius ir abscesus. Šie tyrimai gali būti ultragarso, magnetinio rezonanso ir kompiuterinės tomografijos derinys.

Seilių liaukų infekcijų gydymas priklauso nuo ligos sunkumo ir priežasties. Bakterinės infekcijos dažnai gydomos antibiotikais ir pūlių iš pūlinių išsiurbimu, siekiant dezinfekuoti vietą. Išgydžius seilių liaukų ligą, odontologai rekomenduoja toliau nurodytus veiksmus:

  • Išlaikyti hidrataciją: per dieną išgerti ne mažiau kaip 8 puodelius vandens. Taip pat padeda citrusiniai vaisiai, nes jie skatina seilių gamybą.
  • Patinusios srities lengvi masažai.
  • Šiltas kompresas ant paveiktos srities.
  • Burnos skalavimas šiltu sūraus vandens tirpalu.

Dauguma seilių liaukų infekcijų nėra pakankamai sunkios, kad reikėtų chirurginės intervencijos. Tačiau, jei seilių liaukų funkcijos sutriko dėl sunkesnių priežasčių, pavyzdžiui, auglių, gali tekti juos pašalinti chirurginiu būdu.

Galiausiai, norint išvengti seilių liaukų infekcijų, reikia laikytis tinkamos burnos higienos ir gerti daug vandens. Burnos higieną galima pagerinti laikantis odontologo patarimų, taip pat reguliariai registruojantis atlikti profesionalią burnos higieną odontologijos klinikoje.

Seilių liaukų akmenligė

Seilių akmenys – tai mažos kietos mineralų nuosėdos, susidarančios seilių liaukų latakuose. Šie seilių akmenys blokuoja seilių tekėjimą burnoje, tai gali sutrikdyti daugelį burnos funkcijų.

Laimei, seilių akmenys paprastai nėra rimta problema ir dažnai juos galima pašalinti namuose. Jei akmuo natūraliai neišsivalo ir negalite jo lengvai pašalinti patys, apsilankykite pas odontologą, kad jis būtų pašalintas.

Norėdami padėti natūraliai pašalinti seilių akmenį, pabandykite atlikti keletą veiksmų:

  • Valgyti citrusinius vaisius arba čiulpti citrinos skonio saldainius. Tai padeda skatinti seilių gamybą, kurios gali išstumti akmenį.
  • Gerkite daug vandens, per dieną bent 2 litrus. Tai irgi skatina seilių gamybą.

Seilių akmenys yra šiek tiek neištirti, nes nežinoma konkreti jų atsiradimo priežastis. Tačiau tam įtakos gali turėti tokie veiksniai kaip amžius, rūkymas ir dehidratacija.

Seilių akmenligės simptomai:

  • Patinimas ir skausmas aplink seilių liaukų sritis
  • Seilių liaukų padidėjimas
  • Pykinimas valgant arba galvojant apie maistą
  • Bukas skausmas bendroje burnos srityje
  • Seilių liaukos infekcijos požymiai.

Jei pastebėjote seilių liaukos infekcijos arba cistų požymių, rekomenduojame kuo greičiau kreiptis į odontologą, kad išvengtumėte tolesnių komplikacijų.

Seilių liaukų mukocelės ir ranulės (cistos)

Dar vadinamos burnos gleivinės cista, mukocelės yra maži, judri ir neskausmingi gumbeliai, atsirandantys aplink seilių liaukų latakus. Tiksliau, burnos dugne esančios seilių liaukų cistos vadinamos ranulėmis, o likusios – mukokelėmis. Ranulės yra retesnės, tačiau dėl vietos ir dydžio jos kelia didesnį diskomfortą ir riziką. Seilių liaukų cistos atsiranda dėl užsikimšusio seilių latako, kuriame susikaupia seilių. Seilių liaukos gali užsikimšti dėl seilių akmenų, seilių liaukų infekcijų arba veido ir burnos pažeidimų, traumų.

Pradėjus kauptis seilėms, seilių kanalo sienelės gali užsidaryti burnai bandant atsistatyti, todėl juos būna sunku gydyti. Tokie simptomai, kaip nedidelis diskomfortas ir patinimas, būdingi mažesnėms seilių liaukos cistoms, kitų simptomų dažniausiai nepasitaiko. Didesnės cistos, savaime suprantama, sukelia daugiau kliūčių ir diskomforto burnoje, be to, padidėja rizika, kad seilių liaukos dėl jų gali būti pažeistos ir dėl to plyšti.

Dažnai diagnostika būna paprasta – odontologas pastebi prie seilių liaukų cistą, signalizuojančią gumbelį burnoje. Tačiau, jei reikia patvirtinimo, galima atlikti biopsiją arba ultragarsinį tyrimą, kad būtų atmestos kitos priežastys.

Norint gydyti visiškai susiformavusią seilių liaukos cistą, reikėtų rinktis du klinikinius variantus:

Pirmasis gydymo būdas yra liaukos pašalinimas. Jei liauka pakankamai maža, ją galima visiškai pašalinti nedideliu pjūviu arba lazeriu, naudojant vietinę nejautrą, kad neskaudėtų.

Antrasis gydymo būdas – tai didesnių seilių liaukų cistų gydymas, vadinamas marsupializacija, kurio metu chirurgas padeda suformuoti naują seilių liaukos lataką.

Gydant seilių liaukų cistas, burnos chirurgas:

  • Dezinfekuos operacijos vietą.
  • Įdės vieną siūlą į cistą ir užriš mazgą.
  • Švelniai paspaus cistą, kad ištekėtų susikaupusios seilės.
  • Maždaug po savaitės pašalins siūlą.

Nors seilių liaukų cistos paprastai nesukelia pavojaus ir yra daugiau tik nemalonios, pastebėję seilių liaukų cistą, nesvarbu, ar tai būtų mukocelė, ar ranula, turėtumėte ją apžiūrėti pas odontologą. Tai rekomenduojama todėl, kad seilių liaukų cistos gali būti kitų ligų rodiklis. Tačiau dėl seilių liaukų cistų nereikia stipriai jaudintis, nes jos dažnai yra nepavojingos ir atsiranda dėl tokių priežasčių, kaip nedidelės sporto traumos ar skruostų kramtymas.

Jei jums sunku kalbėti, ryti arba pastebėjote infekcijos požymių, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba odontologą, nes visa tai yra požymiai, kad reikia kuo greičiau pradėti odontologinį gydymą.

Seilių liaukų navikai

doctor picking up instruments from table

Seilių liaukų navikai – tai seilių liaukose arba seilių latakuose susidarantys dariniai. Kaip ir įprasti navikai, seilių liaukų navikai yra pakitusios ląstelės, kurios sudaro masę. Seilių liaukų navikai būna dviejų pagrindinių rūšių:

Gerybiniai seilių liaukų navikai

Gerybiniai navikai yra dažniausiai pasitaikanti navikų rūšis, jie nėra vėžiniai ir sudaro beveik 80% visų seilių liaukų navikų. Laimei, tai reiškia, kad gerybiniai navikai neišskiria ląstelių ir nesukelia tolesnių vėžinių susirgimų ir navikų. Tačiau tai nereiškia, kad jie negali augti, nors dažnai auga lėčiau.

Be to, negydomos kai kurios ląstelės gali mutuoti ir išsivystyti į vėžinius seilių liaukų navikus.

Piktybiniai seilių liaukų navikai

Piktybiniai, arba vėžiniai, navikai yra agresyvesnis navikų tipas, kuris pasitaiko rečiau. Jie yra pavojingesni dėl skirtumo tarp vėžinių ir nevėžinių ląstelių. Normalios ląstelės yra sveikos ir nedidelio vienodo dydžio. Normalių ląstelių pagaminama tik tiek, kad jos atliktų savo paskirtį. Pavyzdžiui, pažeidus odą, pagaminama tik tiek ląstelių, kiek reikia pjūviui sutvarkyti, o kai jis sutvarkomas, jų daugiau nebegaminama.

Normalias ląsteles organizmas arba pataisys, arba jos žus, arba bus pakeistos, taip bus išvengta didelio kiekio nenaudingų ir nereikalingų ląstelių. Kiekvienoje normalioje ląstelėje yra „kodas“ arba „planas“, kuris nurodo ląstelei, kaip ji turėtų veikti ir elgtis, nurodo, kokia yra jos paskirtis ir kaip ji turėtų ją atlikti.

Kita vertus, vėžinės ląstelės yra netaisyklingos, deformuotos ir toliau auga bei dauginasi. Dėl vėžinės mutacijos genas, turintis užkirsti kelią pertekliniam augimui, gali būti „įjungtas“ ir sukelti nuolatinį nenormalų augimą. Be to, vėžinėse ląstelėse nevyksta ląstelių žūties (apoptozės) procesas, o tai dar labiau pagreitina vėžio ir vėžinių navikų augimą ir plitimą. Skirtingai nei įprastos ląstelės, vėžinės ląstelės ne visada „prilimpa“ prie kitų ląstelių, todėl kraujotaka jos gali patekti į kitas kūno vietas, sudarydamos sąlygas tolesniam augimui ir navikų vystymuisi (tai vadinama metastazavimu).

Laimei, šios metastazės sudaro tik apie 6 proc. visų galvos ir kaklo navikų, tačiau dėl jų sunkumo jas taip pat svarbu nustatyti ir gydyti.

Seilių liaukų navikų priežastys

Pagrindinis mechanizmas, lemiantis navikų vystymąsi, yra ląstelių DNR mutacija, dėl kurios auganti ir besidalijanti mutavusi ląstelė plinta. Nepaisant to, tikroji seilių liaukų navikų priežastis yra nežinoma, nors moksliniais tyrimais siekiama ją nustatyti. Vienintelė išimtis būna, kai į seilių liaukas išplinta anksčiau organizme buvęs vėžys.

Seilių liaukų simptomai

  • Smarkus didžiųjų seilių liaukų patinimas (po smakru, burnos dugne, priešais ausis). Greitas patinimas rodo agresyvesnę piktybinę atmainą.
  • Patys navikai dažnai, bent jau iš pradžių, yra neskausmingi. Skausmas pasireiškia tik tada, kai navikas pradeda kelti tolesnį uždegimą ir dirginimą.
  • Sunkumas judinti vieną veido pusę, vadinamas veidinio nervo paralyžiumi.
  • Veido, skruostų, kaklo ar žandikaulio tirpuliai.
  • Apsunkintas rijimas.
  • Sunkumas plačiai atveriant burną.

Kada kreiptis į odontologą?

Verta pasitikrinti bet kokį gumbelį ar patinimą šalia seilių liaukų. Kaip paaiškinta anksčiau, dėl seilių liaukų svarbos bet koks sutrikimas gali sukelti daug viso organizmo problemų.

Tačiau ir nereikia stipriai nerimauti, nes guzelis burnoje nebūtinai reiškia, kad atsirado navikas. Yra kitų būklių, galinčių sukelti panašius simptomus, todėl visada rekomenduojama pirmiau bet kokį burnos darinį apžiūrėti pas profesionalų odontologą.

Diagnostika

Jūsų odontologas atliks burnos apžiūrą, kurios metu bus apžiūrėtos seilių liaukos. Apžiūros metu gydytoja odontologas ieškos bendrų kitų būklės simptomų, pavyzdžiui, seilių liaukų cistų arba seilių liaukų akmenų. Tada odontologas atliks kitus tyrimus, pavyzdžiui:

  • Seilių liaukos rentgenologinius tyrimus, siekdamas rasti neįprastus darinius, pavyzdžiui, navikus.
  • Ultragarso, magnetinio rezonanso arba kompiuterinės tomografijos tyrimus, kad gautų daugiau informacijos apie liaukas.
  • Pastebėjęs auglį burnoje, atliks biopsiją, kad būtų galima nustatyti, ar jame yra vėžinių ląstelių.

Mūsų gydytojai ir odontologai turi specializuotą išsilavinimą, leidžiantį jiems būti ekspertais, gebančiais atskirti įvairių tipų seilių liaukų būklę ir kuo anksčiau diagnozuoti bei nustatyti galimą seilių liaukų vėžį.

Gydymas

Priklausomai nuo naviko tipo, taikomas vienas iš skirtingų gydymo būdų. Gerybiniai ir nevėžiniai navikai gali būti šalinami chirurginiu būdu, tačiau, jei navikas yra nedidelis ir neturi augimo požymių, operacijos galima išvengti. Dažnai gydytojai taiko „budraus laukimo“ metodą, kurio metu tam tikrą laiką stebi naviką, kad įsitikintų, jog jis yra stabilus ir nekelia problemų. Tokiais atvejais seilių liaukų navikas gali būti paliekamas.

Tačiau, jei navikas turi vėžio požymių, reikalingas griežtesnis gydymas. Jei navikas vis dar nepažeistas, turėtų pakakti operacijos, kad būtų pašalintos visos vėžinės ląstelės, tačiau, jei navikas metastazavo, gali prireikti spindulinės terapijos arba chemoterapijos.

Seilių liaukų ligų gydymas mūsų klinikoje

Mūsų klinikos odontologai yra burnos patologijų nustatymo ir diagnozavimo specialistai. Kadangi seilių liaukas veikia daugybė skirtingų ligų, norint atskirti skirtingas ligas, reikia profesionalios patirties, kuria pasižymi visi mūsų klinikose dirbantys odontologai.

Kartu su aukšta mūsų komandos kvalifikacija mes taip pat taikome naujausius šiuolaikinius gydymo metodus, naudojame modernias technologijas bei pažangiausią įrangą. Tai leidžia mums atlikti chirurginio ir konservatyvaus (terapinio) gydymo metodų derinį, todėl savo pacientams galime suteikti geriausią įmanomą priežiūrą.

Jei turite seilių liaukų sutrikimo požymių, rekomenduojame kuo greičiau užsiregistruoti pas vieną iš mūsų specialistų.